Masáže Ing. Pavel Prokop
Manuální lymfodrenáž
Copyright © 2015 by Ing. Pavel Prokop  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: maserprokop@gmail.com
Lymfatická drenáž pomáhá normalizovat a udržovat vyvážený vztah dynamického proudění mezi krevním a lymfatickým systémem a tkání.
Lymfatický systém je systém lymfatických cév a uzlin, který shromažďuje lymfu z celého organismu a odvádí ji zpět do krevního oběhu. Lymfa, nebo-li míza je bezbarvá nebo bílá tekutina, která obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky. Za jeden den vznikne 10 až 15 litů této tekutiny, přičemž 90% se vrací zpět do krevního oběhu a ze zbylého množství, tj. cca 1,5-2 litrů vzniká míza. Je součástí imunitního systému, v němž má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Na rozdíl od krevního systému, který "pohání" srdce, lymfatický systém žádný takový pohon nemá. Jeho jediným pohonem je náš pohyb, tzn. aktivitita svalové hmoty.
Nejčastějšími důsledky špatné funkce lymfatického systému jsou otoky, pocit únavy, celulitida, různé poruchy imunitního systému a další. K narušení proudění lymfy dochází také poúrazovými stavy a v některých případech, jako například chirurgické odstranění prsu (masektomie), může dojít k obstrukci lymfatických cév některé z končetin, lymfa se pak akumuluje a příslušná končetina otéká, dochází k lymfedému.
Fungování lymfatického systému můžeme zlepšit právě lymfodrenáží neboli lymfatickou masáží, což je proces uvedení lymfy do chodu.
Masáže v pohodlí Vašeho domova ...