Masáže Ing. Pavel Prokop
Kineziotaping  MTC
Copyright © 2015 by Ing. Pavel Prokop  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: maserprokop@gmail.com
Masáže v pohodlí Vašeho domova ...
Kineziotaping MTC (Medical Taping Concept) - základy položeny v sedmdesátých letech 19. století v Japonsku a Korei.
Prapůvodní idea je, že svaly nejsou důležité pouze pro pohyb, ale také např. pro krevní a lymfatický oběh, a také pro udržení tělesné teploty. Jestliže svaly dobře nefungují, může to vést k celé řadě poškození a onemocnění. Další rozpracování této myšlenky vedlo k rozvoji elastického tejpování, které mělo svaly podporovat v jejich funkci bez toho, aby byla omezena pohyblivost, tj. rozsah pohybu.
Po jakémkoliv tkáňovém traumatu reagují tkáně určitou zánětlivou reakcí. Vzniká lokální otok, který způsobuje ve tkáních nárůst tlaku. Díky tomuto zvýšenému tlaku je narušen krevní oběh a zpomalen tok lymfy a to aktivuje receptory bolesti.
Oživovací působení Cure Tape způsobí okamžité pominutí tlaku, díky čemuž je krevní a lymfatický oběh znovu obnoven. Tím pomine tlak na receptory bolesti a pociťovaná bolest rychle odchází.

Souhrně můžeme léčebné efekty Cure Tape rozdělit do těchto skupin:

1. Zlepšení svalové funkce díky regulaci svalového tonusu.
2. Odstranění městnání v krevním a lymfatickém řečišti.
3. Zklidnění bolesti.
4. Podpoření kloubní funkce díky:
- stimulaci proprioreceptorů
- korekci pohybového vzorce
- zvýšení stability
5. Neuroreflexní ovlivňování


Oblasti působení jsou velice obsáhlé. Doléčování úrazů, redukování zánětů nebo městnání tekutin (edémy, ale také hematomy), korekce vadného držení těla, ošetřování poškození způsobených přetížením (jako RSM, tenisový loket, golfový loket atd.). Také neuro-reflexní ovlivňování, např. u bolestí hlavy, patří k možnostem, stejně tak profylaktické tejpování (prevence nebo ochrana).
Podle oblasti použití, kde lze metodu tejpování využít, existují různé techniky tejpování jako „Medical Taping“, „Lymf Taping“, „Meridián Taping“ a „Cross Taping“.  Všechny tyto metody byly pak zahrnuty do „Medical Taping concept“.